Voleybol Sahası Yapımı

Voleybol sahası yapımı hakkında temel olarak bilinmesi gerekenler; Bir voleybol sahası standart olarak 18 x 9 m ölçülerinden oluşan bir dikdörtgendir oyun alanıdır. Sahanın her bir tarafı minimum 3 metrelik boş bölge ile çevrelenmiştir. Bu boş bölgenin oyun esnasında oyunun akışını bozmaması için bütün engellerden arındırılmış olması gerekmektedir. Oyunun sınırlarını ve kurallarını belirleyen voleybol sahası içerisindeki çizgiler 5 cm kalınlığındadır.

 

Voleybol Sahası Yapımı Detayları;

Voleybol günümüzde revaçta olan bir spor dalıdır. Voleybol oyununu kısa bir şekilde anlatacak olursak voleybol sahasını ortadan ikiye bölen bir file vardır ve 2 takımın bu fileden el yardımıyla topu geçirmesi gereklidir. En çok sayıyı kazanan takım galip gelir. 1 set 25 sayı demektir ve oyun 3 setten meydana gelmektedir. Bazı istisnalar vardır ki setteki 2-2 beraberlik durumunda oyunun bitişi 5 sete çıkmaktadır. Voleybol günümüzde hem açık havada hem de kapalı spor salonlarında oynanan eğlenceli bir oyundur. Zeminden zemine de değişiklik göstermektedir. Bu zemin esnek tahta, kauçuk ve plaj kumundan oluşabilir. Voleybol sahası yapımı aşırı derecede özen ve dikkat gerektirmektedir. Çünkü kaliteli bir saha kaliteli bir oyun demektir. 

Bir spor sahasının olmazsa olmazlarından bir tanesi de zeminlerdir. Bütün sahalarda olduğu gibi voleybol sahası yapımında da zemine son derece dikkat edilmesi gerekir. Zemin düz ve yatay bir biçimde olmalıdır. Oyuncuların yere düşüp sakatlanmaması için zemin oldukça esnek bir yapıya sahiptir. FIVB standartlarına uygun bir şekilde zeminin tasarlanması önemlidir. Kaygan ve pürüzlü bir zemin yapımına kesinlikle izin verilmemektedir. Kapalı spor salonlarında oynandığı takdirde zeminin rengi oldukça açık olmalıdır ve saha kenarına çizilecek olan çizgilerin beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Zemin özel bir kauçuk ile kaplandığından aşırı bir sertlik söz konusu değildir. 

Voleybol sahası bahsettiğimiz gibi bir file yardımıyla ortadan ikiye ayrılmaktadır. Standart bir filenin ölçüleri 1 metre genişliğinde, 9.50 m uzunluğundadır. Fileninvoleybol sahasının zeminine dik bir şekilde oturtulmasına dikkat edilmelidir. Oyunun kurallarını belirleyen bu filenin kenarları 10 cm’dir ve siyah iplerden oluşur. Filenin üst kısmında ise file boyunca 2 kat dikilen 5 cm genişliğinde beyaz bir bant bulunur. Bu bandın içerisinden gayet esnek bir yapıya sahip kablo geçirilir. Bu kablo filenin saha kenarlarında bulunan direklere gergin bir şekilde bağlanmasını sağlar. 1 metre uzunluğunda 2 adet fiber glass veya buna benzer bir maddeden yapılmış olan bant fileye dik olacak bir şekilde eklenir. Bir voleybol oyununda filelerin yerden yükseklikleri cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Erkekler için tasarlanmış olan file 2.43 m, bayanlar için ise 2.24 m’dir. Filenin bağlandığı saha içerisindeki direkler pürüzsüz ve yuvarlaktır. Yerden yüksekliği 2.55 m’dir. Oyuncuların yere düşüp sağlığını tehdit etmemesi için bu direklerin zemine bağlanışının tellerle yapılması kesinlikle yasaktır. 

 Tüm Soru ve Talepleriniz İçin Bizlerle İletişime Geçebilirsiniz.Bize Ulaşın 

  •  Battal Gazi Mahallesi Selçukhan caddesi Numara 109/A Sultanbeyli/İstanbul KUZEY TEL ÖRME SANAYİ.TİCARET

  •  +90 216 592 10 55

  •  kuzeytelcit@kuzeytelcit.com

Bize Abone Olun

Kuzey Tel ve Çit Sistemleri Tarafından Yayınlanan Güncel Bilgiler Ve İndirimlerden Haberdar Olmak İçin Abone Olabilirsiniz.