Çok Amaçlı Saha Yapımı

Çok amaçlı saha yapımı tedarik ve uygulaması konularında hizmet vermekteyiz. Tenis, basketbol, voleybol faaliyetlerinin tek bir sahada gerçekleştirilebildiği sahalara çok amaçlı saha adını vermekteyiz. Çok amaçlı saha yapımı hem açık hem de kapalı olarak üretilebilmektedir. 

Çok amaçlı sahalar pratik ve kullanışlı, birden çok oyunun oynanmasını sağlayan maliyeti düşük olan sahalardir. Genellikle Oteller , Sitelerde ve okul'larda çok amaçlı sahalar tavsiye edilip kullanılmaktadır. 

Saha yapımında; 

Drenaj ve drenaj kanalları kazılıp borular monte edilir, drenaj boruları drenaj ana hattına bağlanır Sonra kanalların filtre malzemesi ile dolduruluktan sonra Saha üstüne keçe serilir ve sıkıştırılma bu etapda sağlanır. Bu etapları bitirdikden sonra sahanın yüzeyine 55mm Sentetik (Suni Çim)halı serilerek ardından kesimi ve yapıştırma işlemi başlatilir. Saha çizgilerinin yerleri belli edilir ardından kesimin ve yapıştırma işleminin bittikden sonra kum dolgununda yapılmasından sonra Çok Amaclı Saha yapımı bitmiş olur. 

 

Çok Amaçlı Saha Nedir?

Çok amaçlı saha genellikle basketbol, futbol, voleybol gibi sporların yapılması için kullanılmaktadır. Sahada ufak değişiklikler yaparak birden fazla sporun yapılma olanağı sağlanır Sitelerde, okullarda tercih edilmekte olan çok amaçlı saha yapımı oldukça özen gerektirmektedir. Özen gösterilmeden yapılan sahalar içerisinde bulunan insanların can güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden saha güvenliği konusunda denetim çalışmaları artırılmaktadır.

Çok amaçlı saha zemininin, oynanacak olan birçok spor dalına uygun halde yapılması önemlidir. Örneğin futbol oynanan bir zeminle basketbol oynanan zeminin arasında fark vardır. Aynı şekilde voleybol ve tenis için de bu kurallar geçerlidir. Birçok sporun bir arada yapılacak olduğu bu sahalar gerek maddi bakımdan gerek işçi gücü bakımından oldukça zor koşullarda yapılmaktadır.
 

Çok Amaçlı Saha Yapımı Detayları;

Maliyet bakımından uygun şekilde olanları da bulunan çok amaçlı sahalar 36m x 18m ölçülerinde yapılmaktadır. Yapılan zeminin ıslak kalmaması önemli olduğundan yağmur sularının saha içerisinden atılması gerekmektedir. Bu sebep ile ilk olarak drenaj kanalları kazılır. Kazılan drenaj kanallarına özel jeotekstil bohçalama yapılır ve uygun ebatlarda kesilen drenaj boruları döşenir. Yağmur sularını sahadan uzaklaştıracak olan drenaj boruları ana drenaj hattına bağlanır. Kazılıp boruların bağlandığı drenaj kanallarına yeterli miktarda filtre malzemesi doldurulur. Doldurulan bu drenaj kanalı sayesinde zemin kuru kalacaktır ve zeminde herhangi bir bozulma olmayacaktır. Daha sonra 3 numaralı kırma taş kullanılarak drenajın katmanı oluşturulmaya başlanır. Drenajların üst katmanlarına 0, 1 ve 2 numaralı kırma taş yerleştirilir. Çok amaçlı saha düz bir zemine sahip olmalıdır. Bu yüzden zemin yeterli miktarda sıkıştırılır. Herhangi bir zemin yapımında zemin ne kadar sıkıştırılırsa düz olma oranı da artacaktır. Daha sonra sıkıştırılan zeminin üzerine uygun ölçülerde keçe serilir. Serilen keçenin kaliteli olması ilerleyen zamanlarda zeminin bozulmaması için önemlidir. Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda yapılan müsabakalarda keçenin zarar görmemesi oldukça önemlidir. Sonraki aşamada çok amaçlı sahanın drenaj işlemi bittikten sonra ve saha keçeyle kaplandıktan sonra üzerine günümüzün teknolojisiyle üretilmiş olan sentetik çim serilir. Sentetik çimler yapaydır. Herhangi bir bakım istemediğinden ve kolay temizlenilebilir olduğundan dolayı çok amaçlı sahalar için gayet uygundur. Çok amaçlı sahaiçerisinde birden fazla spor yapıldığı için sahanın bazı noktalarına sentetik çim ulaşmayabilir. Bu yüzden basketbol potası, kale direklerinin olduğu yerlere sentetik çim uygun ebatlarda kesilerek ek yapılmaktadır. Ek yerler uygun bir yapıştırıcı ile keçe üzerine düzgün bir şekilde yapıştırılması gerekir. Estetik görünmesi için bu ek yerlerine özellikle dikkat edilmelidir.

Birden fazla sporu tek bir yerde yapma olanağı sağlayan çok amaçlı saha, spor dallarının kurallarına uygun bir şekilde çizilmektedir. Bu yüzden oldukça uğraş gerektiren bu sahalar, spor konusunda önemli bir yere sahiptir.

 


 Tüm Soru ve Talepleriniz İçin Bizlerle İletişime Geçebilirsiniz.Bize Ulaşın 

  •  Battal Gazi Mahallesi Selçukhan caddesi Numara 109/A Sultanbeyli/İstanbul KUZEY TEL ÖRME SANAYİ.TİCARET

  •  +90 216 592 10 55

  •  kuzeytelcit@kuzeytelcit.com

Bize Abone Olun

Kuzey Tel ve Çit Sistemleri Tarafından Yayınlanan Güncel Bilgiler Ve İndirimlerden Haberdar Olmak İçin Abone Olabilirsiniz.