Açık Halı Saha

Açık halı saha yapımında ilk olarak sahanın yapılacağı zemin tesfiye olarak slindiler yerler sertleştirilir hatıl beton için jsb ile hatıl betonun yapılacağı yerlerin kazıları yapılır kazı yapılan noktaya temel beton dökülür 25CM X 50 CM Kalıp çakılır , içine donaltı demirleri yapılır beton dökülmeden önce boruların ankrajları demir donaltı arasına koyulup hatıl beton dökülür.

Hatıl bittikden sonra 4 numara 3 numara 2 numara diye sıralama şeklinde mıcır dökülür hatıl betonun sıfırına kadar. H:600CM yüksekliğinde Dikmeler 76x3mm Kayıtlar 60x2mm kaynaklı sistem yapılır antipas üzeri RAL 6005 yağlı boya vurulur 50x50 3,50mm PVC örgü tel çekilir 55 m Suni çim halı serilir içine silis kumu üzerine sbr granür serilir. Spor ekipmanları takılır Kaleler kurulur üst kapatma ağı , aydınlatma projektör ve projektör direği takılır. 
 

Açık Halı Saha Nedir?

Halı sahalar günümüzde spor yapmaya çalışan, futbola meraklı genç ve yaşlı birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Şehirlerin gittikçe büyümesi bir süre sonra halı sahaların yetersiz kalmasına neden olmuştur. Bir açık halı saha yapımında sırasıyla hatıl betonu, zemin dolgusu, demir aksamı, aydınlatma, fens teli, ağ/file ve zemin kaplamasına dikkat edilmelidir. 


Hatıl betonu hazırlanması için boş alanda gerekli bölgeye kazı yapılarak önceden hazırlanmış kalıplar bağlanır ve uygun ölçüde ki demirlerden oluşan birden fazla hasır kazı yapılan alana yerleştirilir. Oyun esnasında sahanın hep kuru kalması gerekir. Eğer ıslak kalırsa çim yapısı bozulur veya birçok kişi düşüp sakatlanır. Bu yüzden yağmur suyunun sahadan atılması gerekir. Yağmur suyunun saha dışına tahliyesi için dışa eğimli borular konulur ve hazırlanan BS 25 hazır beton dökülür.Açık halı saha yapımında sıra zemin dolgusuna geldiğinde içerisinde büyük bir özenle mıcır dolgusu yapılır ve sıkıştırılır. Bir açık halı sahada demir aksamı oldukça kuvvetli olmalıdır. Bu yüzden önceden hazırlanıp getirilmiş olan kılavuz borularına yeterli sayıda dikey boru kaynak yapılır. Sahanın her köşesine yerleştirilen dikey borulara uygun olacak şekilde birkaç boruda takviye edilir. Kale direkleri ve sahanın giriş çıkışı için uygun ölçüde demirler kesilir ve montajlanır. Tüm demir aksamı kaynaklandıktan sonra işletme sahibinin isteği doğrultusunda farklı renklere boyanır. 

Halı sahanın aydınlatma sistemi olmasa olmazdır. Çünkü genelde akşam saatlerinde kullanılan halı sahalar güçlü bir aydınlatma sistemine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için sahanın uzun kenarlarına toplam 6 adet borudan oluşan merdivenler yapılır. Sahanın kenarlarına dikilen demirlere güçlü projektörler gerekli montaj ve topraklama yapılıp elektrik panosuna yerleştirilir. Gerekli yerden malzeme konusunda ve montajın doğru yapıldığı konusunda onay alındıktan sonra kullanıma başlanılabilir. Açık halı saha etrafına galvanizden yapılan tel örgü çekilir. Bu tele fens teli adı verilir. Fens teli sahanın etrafını çevreledikten sonra iyice gergin hale getirilip bağlantısı yapılır. 

Açık halı saha isminden de belli olduğu gibi üzerleri açıktır. Topun kaçmasını engellemek için sahanın üst tarafına file gerilir. Bu file paraşüt ipinden yapılmakta ve birçok hava koşuluna oldukça dayanıklı olduğundan toplar sahanın içerisinde kalacaktır. 

Tüm halı sahaların en önemli unsurları da zeminleridir. Çünkü bir halı sahanın zemini ne kadar düzgün yapılırsa o sahada daha çok keyif alınarak futbol oynanır. Kötü bir saha zeminine sahip olan açık halı saha, kullanıcılarını memnun etmez. Hatta futbolun sertliğiyle gelen sakatlanmalarda zeminden kaynaklanabilir. Mıcır dolgusu yapılan boş bir zemine suni çim serilir ve halının mıcırlar tarafından yırtılması engellenmeye çalışılır. Halı üzerine fırınlanmış özel silis suru kum serpiştirilerek açık halı saha zemininin futbola gayet elverişli bir şekle gelmesi sağlanır.

 

 Tüm Soru ve Talepleriniz İçin Bizlerle İletişime Geçebilirsiniz.Bize Ulaşın 

  •  Battal Gazi Mahallesi Selçukhan caddesi Numara 109/A Sultanbeyli/İstanbul KUZEY TEL ÖRME SANAYİ.TİCARET

  •  +90 216 592 10 55

  •  kuzeytelcit@kuzeytelcit.com

Bize Abone Olun

Kuzey Tel ve Çit Sistemleri Tarafından Yayınlanan Güncel Bilgiler Ve İndirimlerden Haberdar Olmak İçin Abone Olabilirsiniz.